TMOV Thermally Protected 620V Metal Oxide Varistor with 6000A Surge Current for Surge Protection Modules
Produktdetails:
| Herkunftsort: | China |
| Markenname: | TIAN RUI |
| Zertifizierung: | ROHS |
| Modellnummer: | TMOV14-621 |
Zahlung und Versand AGB:
| Min Bestellmenge: | 1000 Stück |
|---|---|
| Preis: | verhandelbar |
| Verpackung Informationen: | Schüttgut, 50 Stück oder 100 Stück/Tasche |
| Lieferzeit: | 5-7 TAGE |
| Zahlungsbedingungen: | D/P, T/T, Paypal, Western Union |
| Versorgungsmaterial-Fähigkeit: | 1000000 Stück/Monat |
|
Detailinformationen |
|||
| Produktname: | TOMV Metalloxid-Varistor | Scheiben-Größe: | 14D 14MM |
|---|---|---|---|
| Vortriebsspannung (V1mA): | 620 V | Max. Dauerbetriebsspannung: | Vrms: 385 V; VDC: 505V |
| Nennleistung: | 0.6W | Max. Spannung der Spannung (8/20μs): | VC: 1025 V; IC: 50A |
| Max. Energy: | 136J (2ms) | Überspannungsstrom (1 × 8 / 20 μs): | 6000A (8/20μs) |
| Typische Kapazität: | 350pF (1KHz) | ||
| Hervorheben: | Thermally Protected Metal Oxide Varistor,620V MOV,6000A Surge Current TMOV Varistor |
||
Produkt-Beschreibung
TMOV Thermally Protected 14D 621K 621 Metal Oxide Varistor for Surge Protection Modules
TMOV Thermally Protected Varistors are radially leaded metal oxide varistors (MOVs) with a thermally activated element designed to open during overheating. The integrated thermal element and the enclosure design work together to facilitate surge-protection module compliance to UL1449. These performance capabilities of TMOV varistors serve cord or permanently connected applications. These varistors offer quick thermal response due to the proximity of the thermal element to the MOV body. This integrated configuration provides the added benefit of lower inductance than most discrete solutions.
Specification of TMOV Thermally Protected Varistor
| Electrical parameters | |
| Varistor voltage (V1mA) | 558V ~ 620 V ~ 682V |
| Max. continuous operating voltage | Vrms: 385 V; VDC: 505V |
| Rated power | 0.6 W |
| Max. clamping voltage (8/20μs) | VC: 1025V; IC: 50A |
| Surge current (1×8/20μs) | 6000A (8/20μs) |
| Max. energy | 136 J (2ms) |
| Typical capacitance | 350pF (1KHz) |
| Leakage current | ≦10μA (75% of V1mA (DC)) |
| Operating temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage temperature | -40℃ ~ +100℃ |
| Fuse temperature | 150℃ |
| Hand soldered temperature / Time | 265℃/3s |
TMOV14S-621 Square Type 2Pins
![]()
TMOV14S-621 Square Type 3Pins
![]()
TMOV14-621 Round Type 3Pins
![]()
Features of TMOV Thermally Protected Varistor
•RoHS compliant and lead–free available
•Designed to facilitate compliance to UL1449 for surge-protection products
•Standard lead form and spacing option
•Wave solderable
![]()
Application of TMOV Thermally Protected Varistor
•Surge protection modules
•AC panel protection modules
•AC line power supplies
•Surge-protected strip connectors
•AC power meters
•Relocatable AC power taps
•Ground fault current interrupters
•Uninterruptible power supply
•White goods
•Inverters
•AC/DC power supplies
![]()
![]()
Contact Details:
Andy Wu
Email: andy@tianrui-fuse.com.cn
MP/Whatsapp: +86 13532772961
Wechat: HFeng0805
Skype: andywutechrich
QQ: 969828363








